Poza pochmurnym niebem i ponurym krajobrazem, czas jesienno-zimowy charakteryzuje większa zachorowalność na grypę, częste przeziębienia, a w okresie pandemicznym również wyższe ryzyko zarażenia się COVID-19. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka infekcji, szczególnie o tej porze roku. W tej kwestii użyteczną praktykę stanowi ubieranie się odpowiednio do pogody, wysypianie się, właściwa higiena rąk oraz włączenie do swojej diety warzyw i owoców, będących źródłem cennych witamin, m.in. witaminy C. W ostatnim czasie popularne stało się utrzymywanie dystansu społecznego i korzystanie z maseczek jednorazowych, należy jednak pamiętać o ich regularnej wymianie.
Przeziębienie jest niezwykle powszechną, powodowaną przez rinowirusy, chorobą zakaźną, z tego względu nawet odpowiednia profilaktyka nie może zagwarantować niezarażenia się nim w okresie jesienno-zimowym. Mimo, że przeziębienie samo w sobie nie jest ciężką infekcją, nieleczone, może skutkować trudnymi powikłaniami – np. zapaleniem zatok, gardła, a nawet oskrzeli. Objawami przeziębienia są oczywiście kaszel, nieżyt nosa (czyli katar), nierzadko pojawia się także stan podgorączkowy, dreszcze czy ból gardła. Na szczęście, równie jak przeziębienie, rozpowszechnione są skuteczne sposoby leczenia tej infekcji. Stosuje się lekarstwa bez recepty, mające działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (ibuprofen, paracetamol) oraz środki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy kataru.
Ważną praktyką podczas przechodzenia przeziębienia jest regularna kontrola temperatury ciała. Spośród kilku sposobów wykonywania takiego pomiaru, najpopularniejsze jest mierzenie ciepłoty organizmu pod pachą, jednak metoda ta jest mało precyzyjna. W wyniku pandemii COVID-19 i dążenia do ograniczenia bezpośredniego kontaktu, poprzez narzucanie dystansu społecznego, na popularności zyskały termometry bezdotykowe, na podczerwień, tzw. pirometry. Urządzenia te wykorzystują w swoich pomiarach promieniowanie cieplne, które jest emitowane m.in. przez ludzki organizm. Dzięki tej właściwości mierzą one temperaturę bezkontaktowo, na odległość. W ofercie naszej firmy znajduje się bezdotykowy termometr medyczny 668. Wykonuje on pomiary w sposób szybki (0,5 sekundy) oraz dokładny. Posiada dwa tryby – pomiar temperatury ciała (w zakresie 34,8-42,4°C, posiadający dodatkowo opcję barwnego podświetlenia wyświetlacza, w zależności od wysokości temperatury) oraz pomiar powierzchni (0-100°C), dzięki takiemu rozdzieleniu pomiary są bardziej precyzyjne i adekwatne. Pirometr medyczny 668 świetnie nadaje się nie tylko do pomiaru temperatury w czasie trwania epidemii, ale również podczas typowych, jesiennych infekcji leczonych w zaciszu domowym.