Każda pora roku posiada swoje cechy charakterystyczne. W przypadku wiosny jest to oczywiście przyroda budząca się do życia, lato znane jest z rażącego słońca, a zima z kolei ze śnieżnych zamieci. Jednak to jesień zdaje się być najbardziej intrygująca ze względu na to, że stanowi czas przygotowania zarówno zwierząt, jak i roślin do przetrwania następującej potem mroźnej zimy. Jesienny krajobraz najczęściej kojarzy się z liśćmi, które zmieniają barwę z zieleni, poprzez żółć, pomarańcz i czerwień, aż do brudnego brązu, aby potem bezwiednie opaść, pozostawiając na drzewie nagie, ponure gałęzie. Zjawisko to jest strategią drzew na sprostanie wyzwaniom stawianym przez zimę.
Trudne, zimowe warunki wynikają przede wszystkim ze znacznego obniżenia temperatury powietrza, co jest bezpośrednim skutkiem zmniejszonego nasłonecznienia, czyli mocy promieniowania słonecznego na daną powierzchnię. Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce znajduje się na poziomie 1000 kW/m2, w przypadku lata jest to nawet powyżej 150 kW/m2 miesięcznie, natomiast w okresie jesienno-zimowym średnia wynosi ok. 30 kW/m2, a więc aż pięciokrotnie mniej!
Następstwem niskiego natężenia promieniowania słonecznego w czasie jesieni jest obniżona intensywność fotosyntezy, czyli procesu, który odbywa się w liściach. Z tego powodu drzewom „nie opłaca się ich utrzymywać”. Dodatkowo, w czasie zimowych śnieżyc i wichur, nierzadko rozległe powierzchnie liści zwiększają ryzyko złamań gałęzi. Liście stanowiłyby więc także zagrożenie. Proces opadania liści jest ściśle kontrolowany przez hormony roślinne, które są odpowiedzialne za wstrzymanie produkcji chlorofilu (zielonego barwnika) oraz zahamowanie doprowadzania liściom substancji odżywczych. W wyniku całkowitego zatrzymania fotosyntezy zimą, drzewa oszczędnie korzystają z zasobów zawartych w glebie.
Oszacowanie średniego rocznego nasłonecznienia jest możliwe dzięki pyranometrom, czyli urządzeniom wykonujących pomiary natężenia promieniowania słonecznego. Przykładowym modelem takiego przyrządu jest światłomierz LB-901. Charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością oraz dokładnością do 0,05%. Dodatkowo, LB-901 jest wyposażony w cyfrowy interfejs S300, który służy do zasilania urządzenia oraz do transmitowania zebranych danych.