Prowadzenie statystyk umożliwia usystematyzowanie zbieranych danych, a także pozwala na ich szczegółową analizę i wyciąganie pomocnych wniosków. Regularne pomiary meteorologiczne grają kluczową rolę w badaniu zmian klimatycznych oraz długoterminowym prognozowaniu pogody. Współcześnie stacje meteorologiczne można spotkać niemal w każdej większej miejscowości. Wchodzące w jej skład urządzenia, takie jak barometry, higrometry, anemometry oraz oczywiście termometry wykonują precyzyjne pomiary najważniejszych parametrów pogodowych. System mierzenia, przesyłania oraz analizy zebranych na stacji meteo danych jest w obecnych czasach w pełni zautomatyzowany i opanowany do perfekcji, jednak nie zawsze tak było – początki, jak zwykle, bywały ciężkie.
Pierwsze pomiary temperatur w Polsce miały miejsce w Warszawie w drugiej połowie XVII wieku, a konkretnie w 1654 roku. Właśnie wtedy nasze państwo zostało przyjęte do międzynarodowego systemu pomiarowego, zwanego siecią florentyńską. Składało się na nią jedenaście europejskich stacji meteorologicznych – z czego siedem z nich znajdowało się we Włoszech, a jedna w Warszawie. Pomysłodawcą sieci florentyńskiej był Ferdynand II Medycejski, wielki książę Toskanii. Jego zainteresowanie meteorologią dodatkowo zaowocowało skonstruowaniem w 1641 roku pierwszy termometru cieczowego, opartego na projekcie Galileusza. Pionierska sieć florentyńska działała niedługo, bo do 1667 roku, a jej miejsce na terenach Polski zajęły pomiary wykonywane przez księdza Jowina Bystrzyckiego na Zamku Królewskim w Warszawie od 1779 roku. Pomiary meteorologiczne były również prowadzone w Obserwatorium Astronomicznym w Krakowie oraz w Gdańsku. Jednak żadne z nich nie dorównały ciągłością Obserwatorium Meteorologicznemu Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym pomiary prowadzono bez przerwy od 1791 roku aż do dziś.
W obecnych czasach dysponujemy znacznie bardziej profesjonalnym sprzętem, niż ten, którego używano do pomiarów meteorologicznych w XVII wieku. Rejestratory temperatury firmy LAB-EL cechują się przede wszystkim wytrzymałością – wiele modeli jest zasilanych z litowych baterii, które umożliwiają wieloletnie funkcjonowanie urządzeń, a przyrządy są dodatkowo zaopatrzone w szczelną obudowę. Wysoka dokładność i szeroki zakres pomiarów gwarantuje precyzję w monitorowaniu temperatur na stacjach meteorologicznych, a zaawansowany system alarmowania i transferu danych zapewnia błyskawiczną komunikację.