Bezpieczeństwo na kąpielisku jest priorytetem – nieważne czy to kryty basen miejski, czy strzeżona, nadmorska plaża – każdy użytkownik powinien cieszyć się pływaniem (lub brodzeniem) pozbawionym zagrożenia. Staranną kontrolą bezpieczeństwa w tego typu lokalizacjach zajmują się ratownicy, którzy bacznie obserwują otoczenie i w razie potrzeby pomagają pływającym (lub już tonącym). Użytkownicy kąpielisk często zagrażają sobie nawzajem, szczególnie, jeśli nie przestrzegają panującego na basenie czy plaży regulaminu. Ryzyko to jednak jest potęgowane przez niesprzyjające warunki pogodowe.
Na nadmorskich plażach często widuje się tabliczki z opisem stanu wody – dotyczą one temperatury wody, powietrza, wysokości fal oraz siły wiatru. Ich zadaniem jest ostrzeżenie użytkowników w razie ewentualnego niebezpieczeństwa. Wzrost prędkości wiatru będzie skutkował większą wysokością fal, a także spadkiem odczuwalnej temperatury. Równie istotnymi parametrami są temperatura w danym zbiorniku oraz temperatura powietrza. Ze względu na duże ciepło właściwe wody, jezioro, a tym bardziej morze charakteryzuje się mniejszymi wahaniami temperatur niż powietrze. Z tego powodu słoneczna pogoda wcale nie musi zwiastować przyjemnie letniej wody, a pochmurne niebo po długotrwałych upałach nie sprawi, że morze natychmiastowo ulegnie oziębieniu.
Monitorowanie tych „plażowych” parametrów wymaga profesjonalnego wyposażenia w m.in. w postaci anemometrów (służących do pomiaru prędkości wiatru) czy termometrów. Pomiary wykonywane są regularnie, każdego dnia, a następnie umieszczane na tablicach przed wejściem na plażę. Przykładowym czujnikiem temperatury, który może posłużyć jako urządzenie pomiarowe podczas kontroli nadmorskich warunków jest termometr LB-570A. Przyrząd ten zasila się z baterii, dzięki czemu jest przenośny i świetnie nadaje się do polowych warunków. Dodatkowo, posiada on osłonę ochronną, która stanowi filtr zanieczyszczeń, co nadaje urządzeniu wytrzymałość oraz odporność. LB-570A wykonuje precyzyjne pomiary z dokładnością nawet do 0,01°C, w zakresie od -40 do 85°C (chociaż tak ekstremalne temperatury rzadko spotyka się na kąpieliskach).