Aby zostać enoturystą, czyli dla niewtajemniczonych – zwiedzającym winnice, degustującym najróżniejsze wina, wcale nie trzeba obierać dalekich, południowo-zachodnich kierunków takich jak Włochy czy Francja. W Polsce również funkcjonuje wiele urokliwych winnic, które czekają na odwiedziny! Jedną z największych rodzimych winnic jest Winnica Turnau w Baniewicach, niedaleko Szczecina, ma ona powierzchnię aż 28 hektarów. Również Górzykowo, położone obok Zielonej Góry słynie z pięknej winnicy. W tym zestawieniu nie można nie wspomnieć o Winnicy Sandomierskiej oraz Winnicy Jaworek obok Wrocławia. Polski przemysł winiarski prężnie się rozwija, dlatego warto wesprzeć lokalne winnice oraz dać skusić się na degustację, podziwiając piękne krajobrazy.
Winnica jest miejscem, gdzie uprawiana jest winorośl, która po zebraniu będzie oczywiście przeznaczona na wino. Zanim jednak to się wydarzy ogrodnicy muszą zadbać o odpowiednie warunki dla dojrzewania winogron. Poza nawodnieniem oraz uzdatnieniem gleby jednym z czynników, niezależnym już od ludzi, jest dostęp do światła słonecznego, który jest niezbędny w procesie dojrzewania owoców. Smak oraz aromat wina jest w zdecydowanej większości zależny od winogron. Wszelkiego rodzaju modyfikacje uzyskiwane są dzięki różnorodności gatunków i wzajemnym krzyżowaniu. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o najwyższą jakość owoców. Winogrona powinny być wystawione na słońce przez 7– 8 godzin dziennie. Jeśli dawka światła słonecznego będzie zbyt mała spowoduje to nieprawidłowe dojrzewanie, spadek jakości owoców, może także doprowadzić do rozwoju pleśni (w przypadku winogron bardzo ważne jest odpowiednie osuszanie i transpiracja). Światło słoneczne jest niezbędnym substratem fotosyntezy, czyli procesu który prowadzi do wytworzenia związków organicznych (cukrów prostych) z energii słonecznej i jest podstawowym sposobem odżywiania roślin. Utrzymujące się niewielkie natężenie światła słonecznego doprowadzi do obniżenia intensywności fotosyntezy, a zarazem spadku cukru produkowanego przez winorośl. Taka sytuacja spowoduje zmianę smaku winogron, jak i również wina, na bardziej kwaśną. Dlatego w mało nasłonecznionych regionach często dodatkowo słodzi się wina, aby nie były zbyt kwaśne. Gdyby miejsce miała sytuacja przeciwna – winorośl byłaby wystawiona na intensywne światło słoneczne, to wino produkowane z tych winogron byłoby dużo słodsze.
Kontrolowanie i rejestrowanie natężenia światła słonecznego jest bardzo istotnym elementem prowadzenia winnicy. Przykładem urządzenia pomiarowego zajmującego się mierzeniem natężenia światła jest LB-900. Miernik ten jest zaopatrzony w interfejs S300, który służy do transmisji pomiarów oraz zasilania LB-900 dwuprzewodową linią, dzięki czemu przekaz danych odbywa się na duże odległości.