Typowy polski niedzielny obiad – znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i największych wrogów, jednak nie sposób się nie zgodzić, że zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach jako nieodłączny element beztroskiego dzieciństwa. Posiłek ten zazwyczaj składał się z kotleta schabowego, mizerii oraz bohaterów słynnego powiedzenia polskich mam i babć: „mięso zjedz, ziemniaki zostaw” – oczywiście, ziemniaków. Dlaczego jednak miałyby być one samotnie pozostawione na stole, kiedy, aby dostać się na talerze zgłodniałych domowników, musiały przejść tak ciężką drogę? Zanim trafiły pod nóż i do garnka zostały zebrane oraz hurtowo przetransportowane z miejsca ich upraw.
Rolnicy zajmujący się uprawami ziemniaków na masową skalę zobowiązani są zadbać o ich jak najwyższą jakość, ze względu na to, że są to produkty codziennego zapotrzebowania. Pielęgnacja tych roślin nie kończy się jednak na samym dopatrywaniu ich wzrostu i rozwoju – tak samo lub nawet bardziej istotne będzie monitorowanie warunków mikroklimatu, w którym ziemniaki będą przechowywane oraz transportowane. Szczególną kontrolą należy objąć temperaturę oraz wilgotność. Parametry te grają bardzo istotną rolę w zachowaniu odpowiedniej jakości produktów. Wilgotność względna jest zależna od temperatury – wraz z jej wzrostem, w powietrzu będzie znajdować się większa ilość pary wodnej. Przez pierwszy miesiąc magazynowania ziemniaki tracą największą ilość wody. Aby zapobiec jej nadmiernej utracie należy utrzymywać jak najwyższą, jednak nie stuprocentową, wilgotność względną – optymalnie na poziomie 95%. Całkowite wysycenie powietrza parą wodną spowoduje pojawianie się kropli wody na bulwach ziemniaków, co przyspieszy ich zepsucie. Natomiast wilgotność poniżej 90% doprowadzi do wysuszenia produktów, przez co będą one mniej atrakcyjne dla potencjalnych klientów. Ziemniaki w 85% składają się z wody, podczas przechowywania i transportu nie powinno się dopuścić, aby straciły jej więcej niż 4%. W tym celu podczas magazynowania produktów stosuje się specjalne systemy nawilżania powietrza.
W magazynach, w których znajdują się przechowywane ziemniaki, powinno się przeprowadzać nawilżanie średnio 20 razy w ciągu godziny. Wyróżnia się dwa rodzaje systemów nawilżających: aktywny oraz bierny. Pierwszy polega na rozpylaniu wody przy pomocy obrotowych dysków. Drugi natomiast składa się z pompy oraz tzw. komórki, zawierającej wodę, przez którą zostaje przepuszczone powietrze. Przepływając przez komórkę, zostaje ono nawilżone. Aby skutecznie przeprowadzić regularny proces nawilżania warto kontrolować poziom wilgotności na bieżąco. W tym celu można skorzystać z LB-725A – regulatora i rejestratora temperatury oraz wilgotności. Urządzenie to posiada pamięć, w której zostają zapisane wyniki pomiarów. Dzięki interfejsom S300 i RS232C przyrząd można podłączyć do systemu komputerowego, co pozwala na zdalne monitorowanie warunków.