Przeprowadzka czy remont często wiążą się z zakupem nowych mebli. Przed rozpoczęciem ich użytkowania należy zastanowić się, w jaki sposób o nie zadbać, aby służyły jak najdłużej. Wyposażenie mieszkań zazwyczaj składa się z drewna lub przynajmniej zawiera drewniane elementy. Kontakt tego materiału z wodą powoduje jego zniszczenia w postaci pojawienia się pleśni, zniekształceń czy pęcznienia. Zbyt suche powietrze z kolei prowadzi do wysychania, kurczenia się i pękania drewna. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności okazuje się więc nieodłączną częścią pielęgnacji drewnianych mebli, dotyczy to nie tylko klientów wybierających wyposażenie do nowego domu, ale również producentów, gwarantujących najlepszą jakość swoich towarów.
Przed znalezieniem drewnianym meblom nowego domu ważna jest ich aklimatyzacja, np. przed ułożeniem podłogi z desek warto pozostawić ją w pomieszczeniu, w którym ma być umieszczona, na dwa dni przed remontem. Taka procedura pozwoli drewnu „przyzwyczaić się” do otaczających warunków, co zapobiegnie powstawaniu szczelin w podłodze w wyniku kurczenia lub rozszerzania się tworzywa pod wpływem różnicy wilgotności. Meble należy rozstawić w sposób optymalny względem poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Oznacza to m.in. aby nie umieszczać drewnianego stołu czy regału bezpośrednio przy kaloryferze, który spowoduje znaczne wysuszenie powietrza. Idealne warunki dla mebli z drewna będą mieścić się między 18 a 23°C w przypadku temperatury, natomiast od 40% do 60% w przypadku wilgotności względnej. Utrzymanie takiego mikroklimatu bywa często utrudnione, można jednak zaopatrzyć się w urządzenia pomocnicze. Jednym z nich będzie nawilżacz powietrza, jego wybór powinien być zależny od wielkości pomieszczenia. Nawilżenie może okazać się niezbędne, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy wilgotność względna znacznie spada. W przypadku zbyt wysokiego poziomu wilgoci przydadzą się jej pochłaniacze lub osuszacze powietrza.
Regularne kontrolowanie poziomu wilgotności znacznie ułatwia utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Urządzeniami wykonującymi pomiary wilgotności względnej są higrometry. Przykładem takiego przyrządu jest, pochodzący z naszej oferty, termohigrometr LB-701 zaopatrzony w rejestrator LB-705A. Urządzenie to nie tylko mierzy poziom temperatury oraz wilgotności względnej, ale również rejestruje wyniki pomiarów. Dzięki interfejsom – RS232C oraz S300, w które wyposażony jest LB-705A, możliwy jest zdalny odczyt zebranych danych na urządzeniu mobilnym. Termohigrometr ten świetnie sprawdzi się m.in. w halach produkcyjnych czy magazynach drewnianych mebli – poza pomiarami wilgotności pozwala również na jej zdalne monitorowanie.