Polska od wielu lat jest potentatem w uprawie grzybów. Pochodzące z naszego kraju pieczarki stanowią blisko 30% całkowitej produkcji krajów Unii Europejskiej. Taką pozycję na światowych rynkach zawdzięczamy, nie tylko dużym tradycją oraz doświadczeniu, ale również wysokiej profesjonalizacji uprawy grzybów. Pomagają w tym oprogramowania, które odpowiadają za sterowaniem parametrami powietrza. Jak one działają?
Na czym polega działanie systemu sterowania parametrami powietrza?
Uprawa grzybów w halach produkcyjnych wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków do rozwoju. Większość z tych roślin lubi wilgoć oraz ciepło, które ciężko jest zagwarantować im w naturalnych warunkach. Między innymi dlatego stosuje się sterownik do uprawy grzybów, który pozwala ujednolicić klimat w każdej hali uprawnej. Zmian dokonuje się przy pomocy specjalnych komputerów, które mogą być oddalone od miejsca hodowli grzybów o nawet kilkaset kilometrów.
Każdy, tego rodzaju regulator, wyposażony jest w czujniki, które na bieżąco monitorują temperaturę i wilgotność powietrza, a także wskazują temperaturę podłoża, stan klimatyzatora, a nawet stężenie dwutlenku węgla.
Zalety stosowania systemu sterowania parametrami powietrza
Zastosowanie takich systemów pozwala podnosić wydajność hal uprawowych o nawet kilkanaście procent – stworzone wewnątrz szklarni warunki są idealnie dobrane pod konkretny gatunek grzyba. Dodatkowo obsługa całego systemu nie wymaga fizycznej kontroli, a proces sterowania można prowadzić z odległości wielu kilometrów. Ułatwia to kontrolę nad uprawami w przypadku dużych firm, które posiadają kilka hal zlokalizowanych w różnych miejscach.