Zanim budynek zostanie oddany w ręce agencji nieruchomości przeprowadzonych zostaje wiele testów, które mają na celu sprawdzić, czy miejsce to nie stanowi zagrożenia dla jego potencjalnych mieszkańców czy pracowników oraz czy nadaje się do użytku. Odpowiedzialność za tę ostateczną kontrolę warunków ponosi inspektor budowlany. Musi być on niezwykle ostrożny i precyzyjny, w przeciwnym razie, w przypadku pomyłki, wyciągnie surowe konsekwencje w postaci skarg oraz kary pieniężnej. Testy przeprowadzane przez inspektora polegają na wykonaniu szeregu pomiarów odnośnie warunków panujących w danym budynku. Dotyczy to między innymi poziomu wilgotności, do mierzenia którego wykorzystuje się higrometry. Urządzenia te, podobnie zresztą jak ludzie, nie są nieomylne, dlatego warto upewnić się, czy przyrządy, z których korzystamy, funkcjonują poprawnie. W przypadku miernika wilgotności istnieje klika sposobów, aby to sprawdzić.
Długi czas użytkowania higrometru wpływa negatywnie na stan jego czujników, które stopniowo ulegają zanieczyszczeniu np. w wyniku zakurzenia. Gorsza jakość urządzenia może spowodować niedokładności w wykonywanych pomiarach, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy stan czujników nie odbiega zanadto od normy. Podczas przeprowadzania pomiarów wilgotności w danym pomieszczeniu niezwykle ważne jest również umieszczenie higrometru optymalnym miejscu. Wilgotność powietrza nie będzie rozkładać się równomiernie, w związku z czym urządzenie ustawione w nieodpowiednim punkcie nie będzie wykonywało pomiarów wiarygodnie. Montując higrometr należy unikać miejsc blisko źródeł wody np. basenu oraz kątów, w których przepływ powietrza jest znacznie ograniczony. Co więcej, powinno się również regularnie mierzyć temperaturę w pomieszczeniu i zadbać, aby nie zaburzyła ona pomiarów wilgotności względnej. Podczas monitorowania warunków mikroklimatu należy wykonywać pomiary regularnie, w równych odstępach czasu, aby wyniki były jak najbardziej zbliżone do tych rzeczywistych.
Dopełnieniem powyższych wskazówek, odnośnie dbania o prawidłowe działanie miernika wilgotności, jest jego regularnie wzorcowanie. Wzorcowanie obejmuje szereg procedur, mających na celu sprawdzić stosunek pomiędzy wartościami mierzonymi przez dane urządzenie, a rzeczywistymi wartościami danego parametru, a więc wyliczyć błąd pomiaru. Po procesie wzorcowania można w razie potrzeby odpowiednio skalibrować miernik wilgotności, aby zebrane dane były jak najbardziej rzetelne. Nasza firma – LAB-EL – prowadzi od 2004 roku Laboratorium Wilgotności, Temperatury i Ciśnienia, w którym wykonywane jest m.in. wzorcowanie przyrządów pomiarowych – w tym wilgotnościomierzy.