Codzienna prognoza pogody, sprawdzana w telewizji, komputerze czy w aplikacji w telefonie, poza oczywistymi informacjami – jak spodziewane opady czy zachmurzenie – zawiera również szereg parametrów precyzyjnie mierzonych na stacjach meteorologicznych. Wśród nich znajdują się między innymi temperatura, wilgotność, ciśnienie czy prędkość wiatru. Okazuje się, że ich wartości nierzadko są zależne od siebie nawzajem, ma to miejsce np. w przypadku temperatury oraz wilgotności. Podczas pomiaru wilgotności względnej warto mieć na uwadze, że jej poziom, podawany w procentach, informuje o ilości wilgoci w powietrzu w stosunku do tej samej objętości powietrza maksymalnie nasyconego parą wodną.
Wilgotność względna jest ściśle związana z temperaturą. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury dana objętość powietrza staje się bardziej „pojemna”, w związku z czym jest w stanie wysycić się większą ilością pary wodnej, co z kolei powoduje spadek wilgotności względnej. W przypadku niższych temperatur ma miejsce sytuacja odwrotna – „pojemność” powietrza spada, przez co wilgotność względna będzie mieć wyższą wartość. RH (z ang. relative humidity – wilgotność względna) swoją względność zawdzięcza właśnie zależności od temperatury powietrza. Z tego powodu jej pomiary mogą być niedokładne, przez co nieco problematyczne. Istnieje kilka sposobów, aby je usystematyzować. Najprostszą metodą, która sprawdzi się tylko w przypadku pomiarów w pomieszczeniu z kontrolowanymi warunkami, będzie ustawienie temperatury na poziomie najbardziej optymalnym dla danego higrometru. Inny sposób to regularna kontrola RH w podobnych odstępach czasowych – np. w ciągu dnia, gdy temperatura jest najwyższa oraz o zmierzchu, kiedy znacznie spada. Kolejna metoda zakłada pomiar temperatury punktu rosy zamiast wilgotności względnej. Temperatura punktu rosy to wartość temperatury, przy której powietrze zostaje całkowicie wysycone parą wodną, co powoduje jej skraplanie, m.in. w postaci rosy.
LB-580 jest wielofunkcyjnym miernikiem klimatu, można go stosować w celu pomiaru temperatury, wilgotności, ciśnienia czy prędkości wiatru. Urządzenie to pełni także funkcję rejestratora – posiada pamięć, w której zapisywane są zebrane dane. LB-580 jest mobilnym narzędziem zasilanym z baterii. Jego niezwykle przydatną, dodatkową funkcją jest możliwość zmierzenia temperatury punktu rosy, dzięki czemu podczas pomiarów RH można pominąć kwestię uzależnienia wilgotności względnej od temperatury powietrza.