Bluetooth to bezprzewodowa technologia krótkiego zasięgu, która zastępuje kable, łączące urządzenia elektroniczne. Wykorzystuje się ją zazwyczaj w zestawach słuchawkowych, myszach komputerowych czy podczas przesyłania danych z telefonu komórkowego. Aparat nadawczo-odbiorczy Bluetooth RF działa w paśmie radiowym ISM (ang. Industrial, Scientific, Medical) o częstotliwości 2,4 GHz, jest to ten sam zakres częstotliwości, jak ten, używany przez kuchenki mikrofalowe i WiFi. System posługuje się algorytmem z funkcją przeskakiwania częstotliwości, aby zwalczyć ewentualne zakłócenia lub zaniki sygnału. Łącząc urządzenia przez Bluetooth, wykorzystuje się topologię RF, czyli tzw. topologię gwiazdy. Grupa połączonego już sprzętu tworzy pikosieć, czyli sieć łączącą urządzenia bezprzewodowe korzystające z Bluetooth, na którą składa się jedno urządzenie nadrzędne i do siedmiu aktywnych podrzędnych. Dodatkowo mogą znajdować się tam urządzenia nieaktywne, a jedno urządzenie może należeć do większej liczby pikosieci.
Urządzenia w pikosieci korzystają z określonego wzorca przeskoku częstotliwości, który jest algorytmicznie określony przez urządzenie nadrzędne. Podstawowym wzorcem przeskoku jest pseudolosowe uporządkowanie 79 częstotliwości pasma ISM. Wzór przeskoków jest przystosowany do wykluczania części częstotliwości wykorzystywanych przez urządzenia zakłócające. Taka technika ułatwia współistnienie technologii Bluetooth ze statycznymi systemami ISM, takimi jak np. sieci WiFi. Łącze bezprzewodowe jest podzielone na jednostki zwane portami. Dane są przesyłane między urządzeniami w formie pakietów. Przeskok częstotliwości ma miejsce między transmisją a odbiorem danych. Oznacza to, że pakiety, składające się na jedną transmisję, mogą być wysyłane z użyciem różnych częstotliwości w paśmie ISM. Dla użytkowników urządzeń bezprzewodowych częstym problemem jest połączenie sprzętu, a wynika to z przyzwyczajenia do używania kabli. Technologia Bluetooth wykorzystuje zasady „inquiry” i „inquiry scan” – urządzenia skanujące szukają innych urządzeń na znanych częstotliwościach, a następnie wysyłają sygnał z prośbą o zatwierdzenie i połączenie.
Bezprzewodowy termohigrometr LB-518 również wykorzystuje technologię Bluetooth. Urządzenie to wykonuje pomiary wilgotności i temperatury oraz jest wyposażony w bezprzewodowy interfejs radiowy BLE. Zmierzone dane zapisywane są w pamięci LB-518, a po regularnym odstępie czasu przesyłane na dowolne urządzenie z systemem Android za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji poprzez Bluetooth.