Kontrola nadzorcza i akwizycja danych, czyli tzw. SCADA to system oprogramowania i sprzętu, który umożliwia branży przemysłowej kontrolować procesy produkcyjne lokalnie lub na odległość, monitorować, zbierać oraz przetwarzać dane, a także pracować z urządzeniami, takimi jak czujniki, zawory, pompy czy silniki. Systemy SCADA mają kluczowe znaczenie dla przemysłu, ponieważ pomagają utrzymywać wydajność, przetwarzają dane w celu podejmowania lepszych decyzji i informują o problemach systemowych, aby eliminować przestoje. SCADA składa się z programowalnych sterowników logicznych (PLC) lub zdalnych terminali (RTU). Sterowniki PLC i RTU to mikrokomputery, które komunikują się z narzędziami, takimi jak maszyny fabryczne, interfejsy HMI, czujniki i urządzenia końcowe, a następnie kierują informacje z tych obiektów do komputerów za pomocą oprogramowania SCADA. Oprogramowanie to przetwarza, dystrybuuje i wyświetla dane, pomagając operatorom je analizować. Przykładowo, system SCADA powiadamia pracowników, że partia produktu zawiera dużą liczbę błędów. Operacja zostaje wtedy wstrzymana i skontrolowane zostają za pośrednictwem interfejsu HMI inne dane systemu SCADA, aby określić przyczynę problemu.
Aby poznać początki SCADA, musimy zrozumieć problemy, z którymi zmaga się branża przemysłowa. Zanim wprowadzono koncepcję SCADA w połowie XX wieku, wiele hal produkcyjnych, zakładów przemysłowych i zdalnych lokalizacji polegało tylko na personelu, który manualnie kontrolował sprzęt. W miarę poszerzania się działalności przemysłowej potrzebne były rozwiązania umożliwiające sterowanie urządzeniami na duże odległości. Systemy przemysłowe zaczęły wykorzystywać przekaźniki, aby zapewnić odpowiedni poziom kontroli bez konieczności wysyłania ludzi do odległych lokalizacji. Sprzęt ten posiadał jednak swoje wady, był trudny do rekonfiguracji, a panele sterowania zajmowały zbyt dużo miejsca. Potrzebny był bardziej wydajny i w pełni zautomatyzowany system kontroli. W latach sześćdziesiątych wprowadzona została telemetrię, która umożliwiła zautomatyzowaną komunikację przesyłanie pomiarów i innych danych z odległych lokalizacji do urządzeń monitorujących. Termin „SCADA” został użyty po raz pierwszy na początku lat 70. XX wieku, a pojawienie się mikroprocesorów i sterowników PLC w tej dekadzie zwiększyło zdolność do zdalnego monitorowania i kontroli różnorodnych procesów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Funkcją programu SCADA LBX jest koordynowanie komunikacji z urządzeniami kontrolno-pomiarowymi oraz tworzenie interfesju, dzięki któremu dane są udostępniane i prezentowane. Dzięki temu programowi możliwa jest zdalna kontrola sprzętu. Jego istotną rolą jest również generowanie powiadomień SMSem lub drogą mailową w przypadku ewentualnych błędów.