Wzorcowanie to proces, który przeprowadzany jest do utrzymania dokładności urządzenia pomiarowego. Polega on na porównaniu sprzętu ze znanym wzorcem. Kiedy zakupione urządzenie posiada certyfikat wzorcowania oznacza to, że poziom jego dokładności został zweryfikowany. Taka wcześniejsza kalibracja urządzenia musi być możliwa do prześledzenia przez odpowiednią krajową instytucję oraz powinna odbyć się zgodnie określonymi normami. Należy pamiętać, że procedury wzorcowania mogą różnić się od siebie. Na przykład sprzęt używany w laboratoriach będzie wymagać wyższej dokładności. Natomiast do mniej skomplikowanych procedur wystarczająca będzie mniejsza precyzja. W zależności od tego, jak zaawansowany będzie proces wzorcowania, jego koszty będą odpowiednio wyższe.
Świadectwa wzorcowania mają określony schemat. Dokument zawiera informacje o urządzeniu i wykonanych procedurach. Podstawowe świadectwo powinno zawierać: tytuł, dane laboratorium odpowiedzialnego za kalibrację, dane klienta, unikalny kod identyfikacyjny dokumentu, informacje dotyczące urządzenia, warunki i wyniki procesu wzorcowania oraz dowód, że pomiary są identyfikowalne. Szczególnie istotny jest ostatni z wymienionych elementów – identyfikowalność. Jest to bowiem potrzebna właściwość pomiaru, kiedy można go odnieść do znanego wzorca. Identyfikowalność definiuje się jako cechę, dzięki której wynik może być powiązany z odniesieniem poprzez udokumentowany łańcuch kalibracji, z których każda przyczynia się do niepewności pomiaru. Dokładność urządzenia zmienia się jednak w czasie. Proces degradacji dokładności przyspiesza, kiedy sprzęt jest stale używany. Z tego powodu warto pamiętać o regularnej kalibracji.
Aby procesy wzorcowania były przeprowadzone w sposób właściwy, utrzymuje się odpowiednie normy. Jedną z nich jest ISO 17025, jest ona stosowana w laboratoriach zajmujących się kalibracją. Wymaga identyfikowalności pomiarów, wykazania kompetencji technicznych oraz wykonania pomiaru niepewności. Natomiast norma NIST (z ang. National Institute of Standards and Technology) świadczy o wystarczającej sprawności laboratorium do wykonywania kalibracji urządzeń. Certyfikaty wydawane są tylko wtedy, gdy wszystkie procedury wzorcowania odbywają się zgodnie z powyższymi normami.
Posiadanie certyfikatu wzorcowania jest niezbędne dla każdego sprzętu przemysłowego, medycznego czy naukowego. Ze względu na istotne procesy, za które urządzenia te będą odpowiadać, wymagana jest ich dokładna oraz staranna kalibracja. Laboratorium Wilgotności, Temperatury i Ciśnienia firmy LAB-EL oferuje usługi wzorcowania zgodnie z zakresem akredytacji AP 067. Wykonywane są tu kalibracja oraz wzorcowanie urządzeń meteorologicznych (do pomiaru wilgotności, temperatury czy ciśnienia) produkowanych przez firmę macierzystą, ale również od innych producentów. Procedury te są przeprowadzane profesjonalnie i z niezwykłą starannością, tak, aby spełnić oczekiwania klienta.