Uprawiając rośliny w szklarniach należy pamiętać o utrzymaniu warunków, odpowiednich do wymagań danego gatunku. Jednymi z najważniejszych parametrów są temperatura oraz wilgotność, to od nich zależy czy i jak szybko roślina będzie wzrastać i rozwijać się. Z tego powodu warto zadbać o prawidłowo funkcjonujące systemy, odpowiedzialne za ogrzewanie, chłodzenie oraz wentylację.
Ważne, aby systemy grzewcze były odpowiednio dobrane do rodzaju uprawianych roślin, wtedy pozwolą na zoptymalizowanie wzrostu, a jednocześnie zminimalizują ryzyko chorób liści czy korzeni. Dwa najpopularniejsze narzędzia grzewcze to: grzejniki podwieszane i strefy korzeniowej. Podwieszane agregaty grzewcze to ekonomiczna opcja. W tym przypadku, wentylator elektryczny wewnątrz grzejnika wdmuchuje powietrze przez wężownicę ogrzewaną gorącą wodą. W ten sposób ukierunkowuje przepływ ciepłego powietrza do szklarni. Ogrzewanie stref korzeniowych to kolejne rozwiązanie, które okazało się powszechne wśród rolników. Tutaj ciepło dostarczone jest bezpośrednio do korzenia. Woda jest przepuszczana przez centralny kocioł i ogrzewana. Potem przepływa bezpośrednio do strefy korzeni, tworząc warunki sprzyjające rozwojowi rośliny. Dzięki temu rodzajowi grzejników zmniejszone zostaje zapotrzebowanie na ciepło, ponieważ przy ogrzewaniu stref korzeniowych, wzrost temperatury powietrza nie jest już potrzebny. Umożliwia to rolnikom obniżenie temperatury w szklarni, dzięki czemu oszczędzają. Ciepła woda przenosi również ogromne ilości energii – ok. 3500 razy więcej niż powietrze – dlatego ta metoda może znacznie poprawić wydajność ogrzewania.
Systemy chłodzące są równie istotne, co grzewcze. Oziębiają one powietrze, które zostało wciągnięte do szklarni przez wentylatory z zewnątrz. Chłodząc je, jednocześnie redukuje się ilość ciepłego powietrza w szklarni. Systemy te są całkowicie uszczelnione i nie wymagają dodatkowej wewnętrznej instalacji wodociągowej, pompy ani filtrów. Na rynku można również spotkać chłodziarki typu szafkowego, które wtłaczają schłodzone powietrze do szklarni na poziomie upraw, a ono wypiera gorące powietrze przez otwory wentylacyjne. Tego rodzaju urządzenia lepiej nadają się do chłodzenia mniejszych przestrzeni.
Właściwa wentylacja szklarni jest niezbędna do utrzymania prawidłowych warunków potrzebnych wzrostu roślin. Umożliwia ona kontrolowanie temperatury i wilgotności oraz obniża ryzyko pojawienia się szkodników. Istnieje wiele rodzajów systemów wentylacyjnych, są to m.in.: wentylatory wyciągowe, przepustnice, wentylatory poziomego przepływu powietrza czy systemy cyrkulacji powietrza nadciśnieniowego.
Po zaopatrzeniu się w tego typu systemy można rozpocząć właściwe monitorowanie warunków oraz wykonywanie pomiarów. W tej roli świetnie sprawdzi się LB-474A3, który jest uniwersalnym, czterokanałowym regulatorem PID. Posiada on dokładny, dwukanałowy termometr (o rozdzielczości 0,1°C ) lub psychrometr. Wspólnie tworzą urządzenie, które jednocześnie może monitorować temperaturę i wilgotność oraz regulować te parametry. Narzędzie jest także zaopatrzone w wyświetlacz oraz sygnalizuje, jeżeli wartości zostaną przekroczone. Z tego powodu idealnie sprawdzi się w kontrolowaniu mikroklimatu w szklarni.