W 2009 roku dziewięć osób zmarło w wyniku spożycia masła orzechowego skażonego salmonellą. Trzech dyrektorów firmy sprzedającej ten produkt otrzymało surowe kary za ich rolę w wybuchu epidemii. Wniosek z tej historii – producenci żywności muszą zapewnić bezpieczeństwo tego, co sprzedają. Agencja Żywności i Leków – FDA wymaga weryfikacji procesów prowadzących do zabezpieczenia żywności. W przypadku puszkowania (procesu konserwowania i pakowania wykorzystującego ciepło i ciśnienie) ważna jest kontrola, aby zagwarantować odpowiednią obróbkę towarów. Dodatkowo weryfikacje takie powinny być udokumentowane.
Większość sprzedawanej dzisiaj żywności jest zamrażana. Nowszy proces, przetwarzanie wysokociśnieniowe (HPP) staje się coraz częściej wykorzystywaną alternatywą mrożenia. Ta procedura jest podobna do starego już procesu konserwowania, do niszczenia patogenów wykorzystuje się tu bowiem wpływ ciepła oraz wysokiego ciśnienia.
Proces konserwowania rozwinął się już w XIX wieku (co zabawne, otwieracza do puszek nie wynaleziono przez kolejne 40 lat). W puszkach, świeże mięso, owoce czy warzywa są oczyszczane, przygotowywane i pakowane do metalowego pojemnika zawierającego wodę lub syrop. Jest on zamykany i umieszczany w piecu do gotowania. Ciecz odparowuje pod wpływem ciepła, co podnosi ciśnienie wewnątrz puszki. Ciepło w połączeniu z ciśnieniem niszczy szkodliwe drobnoustroje. Szczególnie ważne jest zniszczenie bakterii tworzących formy przetrwalnikowe, takich jak laseczki jadu kiełbasianego, które po spożyciu może doprowadzić do śmierci. Konserwy są podgrzewane do temperatury 116–121°C i utrzymywane w takich warunkach przez określony dla konkretnego produktu czas (do pożywienia wymagającego dłuższego czasu podgrzewania należy np. kukurydza).
Jak wcześniej wspomniano, konieczna jest kontrola warunków, w których pożywienie jest przetwarzane i przechowywane. W tym celu należy zaopatrzyć się w urządzenia – takie jak rejestratory temperatury, ciśnienia itp. – które będą wykonywać odpowiednie pomiary. Przede wszystkim trzeba zaplanować procedurę zapobiegania zanieczyszczeniom, ale również proces ich ewentualnej eliminacji. Ponieważ wiele pieców ma nierównomierny rozkład temperatury, zaleca się stosowanie wielu rejestratorów rozmieszczonych w całej komorze (np. w 9 punktach – w rogach i pośrodku). Monitorowanie ciśnienia jest znacznie bardziej skomplikowane. Należy zastosować miernik i rejestrator dostosowany do konkretnego procesu technologicznego, mając na uwadze zarówno zakres temperatur pracy, jak i zakres pomiarowy miernika ciśnienia.
Wieloparametrowy miernik LB-575 to przenośny termometr, higrometr oraz barometr. Posiada gniazdo, do którego można podłączać wymienne sondy. Wtyczki sond są zaopatrzone w pamięć, dzięki czemu odłączenie czujników nie spowoduje utraty danych, historia pomiarów może być wyświetlona na ekranie. Urządzenie jest zasilane bateriami, posiada funkcję autowłączania i wyłączania. Jest również zapatrzony w system alarmowy – w razie przekroczenia dopuszczonych wcześniej granicznych wartości generuje alerty. Zakres pomiarów miernika jest szeroki, podawane są one z dokładnością do 0,1 (°C/hPa/%). LB-575 może pomóc zachować właściwe warunki, sprawdzi się również w roli rejestratora pomiarów w procesie przetwarzania żywności.