Promieniowanie od zawsze było obecne w otaczającym nas świecie, nawet tam, gdzie najmniej można się tego spodziewać. Niektóre radioaktywne izotopy pierwiastków występują naturalnie, m.in. w organizmie człowieka, takie jak polon-210, potas-40 oraz węgiel-14 czy nawet na naszych talerzach – w ziemniakach, czerwonym mięsie, bananach czy marchwi, w tym przypadku mowa o potasie-40. Średnia roczna dawka czynna naturalnego promieniowania tła na świecie, przyjmowana przez człowieka, wynosi około 2,4 mSv. Promieniowanie często kojarzy się z energią atomową albo radioaktywnością, jednak jest to znacznie szersze pojęcie, o wielu różnorodnych źródłach czy kształtach. Można je scharakteryzować jako energię w ruchu, w formie fali lub strumienia cząsteczek. Przykładami promieniowania niejonizującego, z którymi każdy styka się na co dzień są: widzialne światło, dźwięk, promieniowania ultrafioletowe czy podczerwone albo sygnał radiowy oraz telewizyjny.
Cechą charakterystyczną promieniowania jonizującego jest zdolność do wytrącania elektronów z powłok otaczających atom, co powoduje zlikwidowanie równowagi między elektronami i protonami. Promieniowanie alfa, beta, gamma, neutronowe czy rentgenowskie to przykłady tego promieniowania. Rozwijającemu się życiu na Ziemi zawsze towarzyszyło radiacja jonizująca, do której przystosowały się wszystkie żyjące organizmy. Ciągłe promieniowanie jonizujące obecne w środowisku to tzw. naturalne promieniowanie tła, jego główne źródła to: promieniowanie kosmiczne, które pochodzi głównie ze Słońca lub innych ciał niebieskich, ziemskie, do którego przyczyniają się głównie złoża uranu, potasu czy toru, wdychanie gazów radioaktywnych oraz przyjmowanie pokarmów zawierających radioaktywne minerały na przykład w warzywach.
Urządzenia zajmujące się detekcją promieniowania jonizującego to liczniki Geigera-Müllera. W naszej ofercie znajduje się Dozymetr LB-390, który jest licznikiem Geigera. Rejestruje on cząstki promieniowania gamma i beta, działa przy wykorzystaniu lampy gazowej wypełnionej argonem i parami alkoholu. Urządzenie to oblicza natężenie promieniowania jonizującego w sposób ciągły, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako przyrząd pomiarowy i monitorujący np. na stacji meteorologicznej.