Pandemia stwarza problem.
Pandemia stwarza nam kolejny problem. Żeby zakończyć całą tę sprawę musimy się szczepić przeciwko COVID-19. Szczepionka już powstała, ale musimy ją jak najszybciej pozyskać z fabryk i magazynów za granicą (później pewnie też z Polski). Problemem jest to, że większość z istniejących szczepionek wymaga temperatury podczas przechowywania i transportu poniżej -70°C. Odpowiednie mroźnie w magazynach i transporcie oczywiście istnieją i są one wyposażone w aparaturę pomiarową kontrolującą temperaturę. Ale czy możemy być pewni, że gdzieś nie zapodział się jakiś kawałek czasu, w którym coś nie działało i naraziło szczepionki na wyższą temperaturę przez okres większy niż przewidywany przez producenta. Po to istnieją autonomiczne urządzenia/systemy rejestracji pozwalające na uzyskanie zapisu np. mierzonej temperatury i zastosowania go jako materiał dowodowy.
Wymogi w czasie transportu i składowania.
Większość farmaceutyków a nawet szczepionek wymaga temperatur w transporcie i podczas przechowywania w okolicach 0°C a w przypadku szczepionek na COVID-19 większość poniżej -70 °C – każdy producent w specyfikacji swojego wyrobu podaje tę informację. Większa część rejestratorów (zwłaszcza tych najprostszych) pracuje w zakresie ok. 0 °C .
Jakie przyrządy.
W ofercie firmy LAB-EL jest kilka takich przyrządów np. rejestrator jednorazowy pdf LB-519 – małe rozmiary pozwalają zapakować ten rejestrator do kontrolowanej paczki (może też nie chodzić o paczkę medyczną). Rejestracja rozpoczyna się po przyciśnięciu przycisku. Zakończenie rejestracji następuje po zatrzymaniu i wetknięciu rejestratora w port USB komputera kiedy to następuje automatyczne wygenerowanie raportu rejestracji w postaci pliku pdf. Zarówno plik jak i rejestrator może być zarchiwizowany jako dokument dowodowy. Podobne działanie mają rejestratory (wielorazowe) LB-516, LB-510, lub LB-532, przy czym w ich przypadku do odczytu raportu niezbędne jest dedykowane oprogramowanie Logger, ale za to np. rejestrator np. LB-510 może dodatkowo rejestrować takie parametry jak: wilgotność, światło, ciśnienie i udar. W przypadku rejestratora LB-518 możliwość komunikacji bluetooth pozwala na “podejrzenie” temperatury w paczce, w której jest spakowany, za pomocą smartfona z interfejsem bluetooth bez jej otwierania. Połączenie poprzez internet z komputerem pozwala przesłać dane z telefonu na serwer z oprogramowaniem LBX. Z kolei do rejestratora LB-532 można podpiąć sondę zewnętrzną pozwalającą na rejestrację temperatury do -200°C. Tak więc ten rejestrator nadaje się już do kontroli warunków w jakich są składowane i transportowane szczepionki przeciw COVID-19. Kolejna grupa rejestratorów o bardziej zaawansowanych funkcjach to te, które poza szeroką gamą możliwych do kontrolowania temperatur (z sondą zewnętrzną nawet od -200 do 550°C) i posiadają możliwości komunikacyjne. I tak np. rejestratory LB-523 połączone przez interfejs WiFi do routera lub telefonu można przekazywać dane do serwera z oprogramowaniem LBX. Kolejny rejestrator LB-524 korzystając bezpośrednio z połączenia poprzez sieci GSM/GPRS wysyła dane do serwera a także potrafi wysyłać SMSy informujące o przekroczeniach. Inne rejestratory i stacje zbierania danych można znaleźć na naszej stronie www.label.pl.
Usługi dodatkowe.
Tak jak inne przyrządy pomiarowe firmy LAB-EL wszystkie rejestratory mogą podlegać na życzenie wzorcowaniu w laboratorium akredytowanym (np. Laboratorium Wzorcujące LAB-EL – akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji – Certyfikat akredytacji nr AP 067 ).