Gdzie mierzymy.
Kiedy myślimy o temperaturze to zazwyczaj mamy na myśli temperaturę ludzkiego ciała (temperatura zdrowego człowieka wynosi na ogół 36,6°C – zdarzają się wyjątki o ułamek niższej temperaturze) lub temperaturę jaką pokazuje termometr za oknem. I to już mówi o wielkim znaczeniu jakie ma mierzenie temperatury. Znajomość temperatury za oknem – w zasadzie satysfakcjonuje nas dokładność do 1°C – widać to na mapach synoptycznych prezentowanych w TV. Oczywiście większa precyzja zapewnia nam większy komfort, ale i tak promienie słoneczne, podmuchy wiatru i wilgotność zmienia nasze odczuwanie temperatury często nawet o kilka stopni. Z kolei dokładność 0,1°C dla pomiarów temperatury u człowieka jest ważna zwłaszcza w obserwacji zmian zachodzących w czasie choroby. Kolejna grupa pomiarów temperatury związana z przemysłem (np. produkcja, magazynowanie, dystrybucja) jest wykonywana w różnych zakresach, zależnych od potrzeb z dokładnością na ogół do 0,1°C. Do takich pomiarów są produkowane w firmie LAB-EL termometry i termohigrometry (np. LB-710, LB-710T, LB-711 i inne) są to (w swojej grupie cenowej) wysokiej klasy mierniki wykonane w technologii cyfrowej o długim okresie użytkowania i możliwości dokonania korekty charakterystyki podczas obowiązkowych okresowych wzorcowań.
Pomiary przemysłowe
Kolejna grupa pomiarów temperatury związana z przemysłem (np. produkcja, magazynowanie, dystrybucja) jest wykonywana w różnych zakresach, zależnych od potrzeb z dokładnością na ogół do 0,1°C. Do takich pomiarów są produkowane w firmie LAB-EL termometry i termohigrometry (np. LB-710, LB-710T, LB-711 i inne) są to – w swojej grupie cenowej – wysokiej klasy mierniki wykonane w technologii cyfrowej o długim okresie użytkowania i możliwości dokonania korekty charakterystyki podczas obowiązkowych okresowych wzorcowań.
Jakie przyrządy
Cyfrowa technologia oferowanych urządzeń pozwala na łatwe dodawanie kolejnych wersji mierników umożliwiające rejestrację pomiarów (np. LB-532) czy też możliwość lokalnej komunikacji bezprzewodowej (np. LB-523WiFi) z komputerem i dedykowanym programem obsługowym LBX. Inna opcja przyrządu pozwala na transmisję danych poprzez sieci GSM co pozwala na zdalną kontrolę parametrów (temperatury) nawet podczas międzykontynentalnych transportów. Technika cyfrowa pozwala także na produkcję szerokiej gamy mierników uwzględniający wiele różnych zastosowań w tym wynikających z aktualnych potrzeb – np. konieczności przechowywania i transportu szczepionek przeciw COVID-19, które wymagają ekstremalnie niskich temperatur (poniżej -70°C). Takim prostym przyrządem umożliwiającym rejestrację w całym okresie życia szczepionki jest LB-532TXE o zakresie opcjonalnie od – 200 do +550°C. Także wiele innych przyrządów mogą być stosowane opcjonalnie w tym zakresie, w tym przyrządy z transmisją danych czy też wysyłaniem powiadomień SMS LB-524T. Kolejną bardzo ważną grupą pomiarów temperatury są pomiary o precyzji sięgającej do 0,001°C. Mają zastosowanie w laboratoriach badawczych procesów biologicznych, chemicznych itp. W tych przypadkach często nie chodzi o tak dokładne mierzenie temperatury co o możliwość precyzyjnej obserwacji zachodzących zmian co pozwala na zapis całego obrazu wykonywanego badania. Innym zastosowaniem tak dokładnych pomiarów jest zastosowanie takich przyrządów do kontroli innych mniej precyzyjnych, używanych na co dzień mierników. Tej klasy przyrząd oferuje firma LAB-EL jako wkładka LB-499-PT do rejestratora LB-490 lub LB-480. Taki zestaw pozwala na korzystanie nie tylko z wysokiej precyzji wykonywanych pomiarów, ale także na korzystanie z możliwości rejestratorów i ich właściwości komunikacyjnych.