Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Kiedy jest zbyt niska, możemy odczuwać suchość w ustach, drapanie w gardle czy mieć trudności z oddychaniem, natomiast zbyt wysoka powoduje bóle głowy, infekcje dróg oddechowych i przyczynia się do powstawania pleśni na ścianach. Jak sprawdzać wilgotność powietrza w pomieszczeniu? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Czym są higrometry?
Wilgotność powietrza jest definiowana jako procentowa zawartość wody w danej objętości powietrza. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność w pomieszczeniach powinna mieścić się w przedziale 30-60%, przy czym dla komfortowego samopoczucia zalecane jest minimum 40%. Poziom wilgotności w mieszkaniu można zmierzyć przy pomocy higrometrów domowych zwanych również wilgotnościomierzami. Są to niewielkie urządzenia elektroniczne, które w zależności od konstrukcji, mierzą wilgotność względną, zawartość pary wodnej w powietrzu oraz temperaturę. Na rynku dostępne są również higrometry do zastosowań profesjonalnych, mogące mierzyć np. temperaturę punktu rosy czy wilgotność materiałów stałych. Bardziej zaawansowane higrometry elektroniczne mogą zostać podłączone do osuszaczy oraz nawilżaczy powietrza i automatycznie regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Higrometry znajdują zastosowanie w domach, ale także w przemyśle, w laboratoriach, w rolnictwie i we wszystkich innych miejscach, w których ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza.
Regulatory temperatury i wilgotności
Aby osiągnąć odpowiedni poziom wilgotności powietrza niezbędna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Ponadto, w przypadku zbyt suchych pomieszczeń, warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Poziom wilgotności podnoszą również kwiaty cięte umieszczone w wazonie czy nawet odkryte akwaria. Z kolei w przypadku pomieszczeń zawilgoconych dobrym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzacji bądź tańszych rozwiązań, takich jak np. osuszacze powietrza czy dodatkowe nawiewniki.