Pomiar przenośnym termohigrometrem.
Przechodzimy z termohigrometrem z jednego pomieszczenia do drugiego lub z przestrzeni na zewnątrz do pomieszczenia i odwrotnie i od razu nasuwa się pytanie. To pytanie o dokładność pomiaru. Po jakim czasie pomiar będzie dokładny po takim przejściu?
Czynniki wpływające na dokładność pomiaru.
A odpowiedź nie jest jednoznaczna ani prosta. Czas jaki musi upłynąć od wejścia do pomieszczenia o innych parametrach do wykonania prawidłowego pomiaru zależy od wielu czynników.
Wpływ przyrządu.
Po pierwsze przyrząd a w zasadzie w najpopularniejszym jego rodzaju, rodzaj osłony (filtra), w jakim jest umieszczony sensor. Gęstość filtra zmienia szybkość wyrównania się parametrów sensora z parametrami otoczenia. Filtr o małej gęstości powoduje szybszy wpływ otoczenia na sensor ale mała gęstość filtra słabo zabezpiecza przed zanieczyszczeniem (zmniejsza trwałość sensora). Inaczej też reagują mierniki oparte na innej zasadzie pomiaru (np. psychrometry).
Wpływ otoczenia.
Po drugie – przepływ powietrza wokół przyrządu ma wpływ na szybkość stabilizacji pomiaru – przewiew w pomieszczeniu lub nawet poruszanie miernikiem może przyspieszyć wykonanie pomiaru.
Wpływ szybkości i wielkości zmiany.
Po trzecie – wielkość zmiany (skok parametru) ma wpływ na czas stabilizacji pomiaru. Jest to dość oczywiste – jeśli zmiana pomiędzy pomiarami będzie większa to i czas dochodzenia do nowej wartości będzie większy ale też szybkość zmiany (skokowo czy płynnie) wpływa na czas stabilizacji.
Wpływ sposobu zmiany.
Kolejnym parametrem jest to, czy parametry (temperatura i wilgotność) zmieniają się równocześnie, czy jeden pozostaje bez zmian a drugi się zmienia. Wszystkie te uwarunkowania wpływają na siebie wzajemnie. Tak więc należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż na wyświetlaczu pomiar będzie stabilny.