Współczesne stacje meteorologiczne.
Dziś stacje meteorologiczne skupiają w dużej mierze uwagę na pomiarach zanieczyszczeń powietrza pomiar gazów szkodliwych i cieplarnianych a także poziom zapylenia (PM10, PM2,5). Wiele stacji meteo a w zasadzie wiele miejsc pomiarowych mierzy tylko zanieczyszczenie powietrza. Jest to związane z tym, że stacje meteo mierzą parametry pogody lokalnie (w promieniu kilkunastu, co najwyżej kilkudziesięciu kilometrów) a pomiary zanieczyszczeń mają często bardzo ograniczony zasięg – zanieczyszczenia mogą być związane z przechodzącą w pobliżu drogą lub pobliskim zakładem przemysłowym.
Duża ilość stacji mierzących zanieczyszczenia powietrza ma związek z coraz bardziej widocznymi zmianami klimatu i coraz większą świadomością ludzi jaki wpływ zanieczyszczenia powietrz mają także na zdrowie ludzi.
W standardowej stacji meteorologicznej możemy znaleźć czujniki, za pomocą których można odczytać takie parametry, jak:
- wilgotność powietrza;
- temperatura powietrza i gruntu;
- kierunek i prędkość wiatru;
- nasłonecznienie;
- ciśnienie;
- opady atmosferyczne.
W wersji rozbudowanej o pomiary zanieczyszczeń powietrza znajdują się takie czujniki jak np:
- poziomu zapylenia (PM10, PM2,5);
- CO2 – ditlenek węgla;
- NO2 – dwutlenek azotu;
- CO – tlenek węgla;
- SO2 – dwutlenek siarki;
- O3 – ozon troposferyczny;
- CH2O formaldehyd.
Organizacja stacji meteo.
Stacja meteo stanowi źródło danych o aktualnych, lokalnych danych pogodowych. Dane te mogą być rejestrowane i stanowić źródło danych historycznych lub w połączeniu z danymi z innych stacji meteorologicznych i zaawansowanymi systemami analitycznymi na sformułowanie prognozy pogody.
Profesjonalna stacja meteo powinna być zorganizowana na niewielkim, ok. 15x15m placu (ogródek stacji meteo). Na terenie ogródka powinna się znajdować klatka Stevensona, odpowiednio podwyższona, ukierunkowana, zabezpieczająca te przyrządy, które nie mogą być narażone na promieniowanie słoneczne, opad deszczu czy wiatr.
Pozostałe urządzenia pomiarowe, które muszą się stykać ze środowiskiem (mierniki wiatru, promieniowania słonecznego, opadu itp.) znajdują się na odpowiednio wysokim maszcie. Na maszcie zgodnie z aktualnymi trendami mogą się także znajdować fotowoltaiczne panele słoneczne i turbiny wiatrowe.
W oddzielnej szafce na ogół znajdują się dodatkowe urządzenia: rejestrator, urządzenia komunikacyjna, regulatory zarządzające energią.
Domowe stacje meteorologiczne
Odrębną grupę stacji meteo stanowią kompaktowe tanie stacje do wykorzystania w domu. Te stacje posiadają najczęściej wszystkie podstawowe czujniki, pozwalające na pomiar takich parametrów jak: temperatura, ciśnienie, wilgotność względna powietrza, prędkość i kierunek wiatru, opad atmosferyczny. a bardziej zaawansowane nawet zasilanie fotowoltaiczne. Czujniki są umieszczone na maszcie w pobliżu domu lub na wysięgnikach na na dachu czy ścianie. Dane z czujników są przekazywane do rejestratora wyświetlającego dane w domu. Po podłączeniu rejestratora do komputera mogą dane przesyłać do zbiorczych systemów analitycznych.