Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat jest globalne ocieplenie. Jego skutki odczuwamy na co dzień, a naukowcy wciąż odkrywają nowe obszary, na które wpływa. Ocieplenie nie tylko zmienia klimat, ale teraz wiemy, że ma również wpływ upływ czasu.
Globalne ocieplenie to wzrost średnich temperatur na Ziemi, spowodowany głównie przez emisję gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan. Działania człowieka, takie jak spalanie paliw kopalnych i wylesianie, przyczyniają się do zwiększenia koncentracji tych gazów w atmosferze. W efekcie obserwujemy topnienie lodowców i podnoszenie poziomu mórz, co zagraża przybrzeżnym społecznościom. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak intensywne opady, huragany, susze i fale upałów, stają się coraz częstsze i silniejsze. Zmiany te wpływają na ekosystemy, powodując wyginięcie wielu gatunków i zmiany w rolnictwie, które z kolei zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu.
Nieoczekiwaną konsekwencją globalnego ocieplenia jest jego wpływ na czas. Badania pokazują, że topnienie lodu z Grenlandii i Antarktydy prowadzi do redystrybucji masy w oceanach, co nieznacznie spowalnia rotację Ziemi. Chociaż zmiany w płynnym jądrze Ziemi powodują, że nasza planeta kręci się szybciej niż w przeszłości, pojawiła się potrzeba wprowadzenia „ujemnej sekundy przestępnej”, aby dostosować czas. Od lat 70. dodano 27 sekund przestępnych, ale opóźnienie wynikające z topnienia lodu oznacza, że taka korekta może być potrzebna dopiero około 2029 roku. To wyzwanie techniczne dla systemów komputerowych, które zazwyczaj są przygotowane na dodawanie, a nie odejmowanie sekund.
Globalne ocieplenie pokazuje, jak bardzo złożonym i dalekosiężnym zjawiskiem jest zmiana klimatu, wpływając nie tylko na środowisko, ale także na podstawowe aspekty naszego codziennego życia. Zrozumienie i przeciwdziałanie tym zmianom jest kluczowe dla przyszłości naszej planety.
Aby zapobiegać globalnemu ociepleniu, konieczne jest działanie na wielu poziomach. Kluczowe jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez przejście na energię odnawialną, taką jak energia słoneczna i wiatrowa. Zwiększenie efektywności energetycznej budynków i pojazdów również odgrywa istotną rolę. Ochrona i odbudowa ekosystemów, w tym zalesianie i ochrona mokradeł, pomagają w pochłanianiu dwutlenku węgla. Stężenie emitowanych gazów cieplarnianych, m.in. CO2 można zmierzyć przy pomocy miernika LB-852. Urządzenie to posiada wbudowany czujnik typu NDIR, charakteryzuje się szerokim zakresem pomiarowym oraz wysoką precyzją, a także wytrzymałością.