W obliczu intensywnych zmian klimatycznych dużo mówi się o alternatywnych źródłach energii odnawialnej, która mogłaby zahamować postępujące niekorzystne zjawisko globalnego ocieplenia oraz zredukować wykorzystanie źródeł nieodnawialnych, a więc m.in. paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny czy energii jądrowej, która wymaga pozyskiwania uranu. Do odnawialnych źródeł energii należą energia słoneczna, wykorzystująca promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych; energia wodna, wykorzystująca energię przepływającej wody rzecznej lub oceanicznej do obracania turbin wodnych i generowania energii, pozostaje istotnym źródłem odnawialnej energii; energia geotermalna, wykorzystująca ciepło ziemi do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, jest kolejną alternatywą, szczególnie przydatną w obszarach o dużej aktywności sejsmicznej, a także energia wiatrowa, którą wydobywa się przy pomocy wielkich wiatraków, tzw. turbin wiatrowych, łopaty wiatraka, poruszane wiatrem, generują energię mechaniczną, która następnie jest zamieniana na energię elektryczną.
Pomimo ogromnej liczby zalet korzystania z energii odnawialnej, powyższe metody potrafią mieć także wady. Jedną z głównych wad jest zmienność siły wiatru, co oznacza, że produkcja energii z wiatraków może być niestabilna i zależy od warunków pogodowych. Wiatraki potrzebują odpowiednio silnego i stałego wiatru, aby efektywnie działać, co może ograniczać ich wydajność, zwłaszcza w obszarach o niewystarczającej sile wiatru.
Ponadto, wiatraki mogą być kontrowersyjne ze względu na ich wpływ na krajobraz, faunę i florę oraz społeczność lokalną. Niektórzy obawiają się, że wiatraki zakłócają estetykę otoczenia, generują hałas oraz wpływają negatywnie na ptaki czy nietoperze. Grupa ds. ochrony środowiska w Szkocji ostatnio zaskarżyła decyzję o budowie „farmy wiatraków” na terenie hrabstwa Aberdeenshire, ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla lokalnych dzikich kotów.
Turbiny wiatrowe w swojej konstrukcji posiadają anemometry, czyli urządzenia, wykonujące pomiar prędkości wiatru, a więc obowiązkowy element tego obiektu. Przykładowym modelem anemometru jest Kestrel 5000, czyli profesjonalny anemometr wiatraczkowy. Poza pomiarem prędkości wiatru, wykonuje także pomiar temperatury, ciśnienia atmosferycznego oraz wilgotności. Szczelna i wytrzymała obudowa umożliwia przyrządowi pracę w ciężkich warunkach.