Dwutlenek węgla (CO2) jest jednym z głównych gazów cieplarnianych, który powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, oraz przez procesy przemysłowe i deforestację. Jego emisja osiągnęła alarmujące poziomy głównie wskutek działalności człowieka. CO2 ma zdolność do absorbowania i zatrzymywania ciepła w atmosferze, co prowadzi do efektu cieplarnianego – procesu, w którym ciepło jest zatrzymywane w atmosferze Ziemi, powodując globalne ocieplenie. Skutki tego zjawiska są coraz bardziej widoczne: wzrost średnich rocznych temperatur powietrza, topnienie lodowców i pokryw lodowych, podnoszenie się poziomu mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak burze, susze i powodzie, oraz zmiany klimatyczne mające negatywny wpływ na ekosystemy i ludzkie zdrowie. Długoterminowe konsekwencje nadmiernego emitowania CO2 są nieodwracalne i mogą mieć katastrofalne skutki dla życia na Ziemi, dlatego ważne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie emisji tego szkodliwego gazu oraz promowanie zrównoważonych praktyk energetycznych i ochrony środowiska.
Wbrew pozorom nawet lokalne, jednostkowe działania są ważne. Jako jednostki również przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych. Istnieją sposoby, które pozwolą zredukować swój osobisty ślad węglowy. Jednym z nich jest rozsądne zarządzanie ocieplaniem własnego domu lub mieszkania. Dostosowanie temperatury do własnych potrzeb pozwoli nie tylko na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale również zmniejszenie wydatków, a więc działanie to będzie korzystne zarówno dla planety, jak i dla własnego portfela. Warto pamiętać o skręceniu kaloryfera podczas wietrzenia pomieszczeń oraz odpowiedniej izolacji budynku! Alternatywą dla ogrzewania gazowego są elektryczne pompy ciepła, co również redukuje ślad węglowy gospodarstwa domowego.
Zminimalizowanie szeroko pojętego „waste”, czyli odpadów z angielskiego, także ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Korzystanie z wielorazowych opakowań, segregowanie śmieci, oszczędność wody – to wszystko lokalnie przyczynia się do dbania o naszą planetę. 14% światowej emisji dwutlenku węgla jest generowane przez hodowlę zwierzęcą (głównie bydło), dlatego marnowanie jedzenia tylko napędza katastrofę klimatyczną. Przemyślane, rozsądne zakupy oraz posiłki są więc istotne w kontekście redukcji śladu węglowego.
Do pomiaru stężenia dwutlenku węgla w powietrzu służą profesjonalne mierniki, np. LB-852. Wykonuje on regularne (co 5 sekund) pomiary, z wysoką precyzją – do 5% aktualnego wskazania. Świetnie sprawdzi się w rejestrowaniu i kontrolowaniu poziomu dwutlenku węgla na terenie obiektów przemysłowych.