Każdy zna postać Kleopatry, czyli królowej Starożytnego Egiptu, pełniącej ten urząd w latach 51-30 p.n.e. Kleopatra objęła tron wspólnie z młodszym bratem Ptolemeuszem XIII. Ich relacje szybko się pogorszyły, prowadząc do wojny domowej. Kleopatra zyskała wsparcie Juliusza Cezara, który pomógł jej odzyskać władzę. Po śmierci Cezara królowa stworzyła sojusz z Markiem Antoniuszem, który miał ogromne znaczenie w polityce świata hellenistycznego. Ich związek wzmocnił pozycję Egiptu i Kleopatry jako kluczowego gracza na arenie międzynarodowej. Życie i panowanie Kleopatry były więc pełne dramatyzmu oraz politycznych intryg.
Istnieje pewna historia, podkreślająca potęgę, bogactwo i wpływowość Kleopatry. Mianowicie, mówi się, że podczas jednego ze swoich bankietów, Kleopatra chciała zachwycić swoich gości, w tym Rzymian. Królowa miała więc umieścić jeden ze swoich perłowych kolczyków, uchodzący za niebywale drogocenny skarb, w octowym napoju. W krótkim czasie perła zaczęła się rozpuszczać, tworząc mlecznobiały płyn.
Wtedy Kleopatra, pełna pewności siebie, podniosła kieliszek i wypiła zawartość, manifestując swoją potęgę. Jej akt odwagi i zuchwałości miał zaimponować gościom, pokazując, że nawet rozpuszczenie najcenniejsze skarbów nie robi na niej wrażenia. Choć historia ta nie jest potwierdzona, ukazuje ona charakter i reputację królowej Egiptu. Kleopatra była z pewnością postacią wyjątkową.
Przyjrzyjmy się temu niesamowitemu wydarzeniu z chemicznego punktu widzenia. Naukowcy udowodnili, że kwas octowy, znajdujący się w napoju Kleopatry, jest w stanie rozpuścić perłę. Ułatwiłoby to rozdrobnienie klejnotu lub ogrzanie rozpuszczalnika. Temperatura ma kluczowy wpływ na prędkość rozpuszczania substancji. Zgodnie z regułą opisaną równaniem kinetycznym Arrheniusa, wzrost temperatury sprzyja większej aktywności cząsteczek, co prowadzi do zwiększenia prędkości reakcji chemicznych. W kontekście rozpuszczania oznacza to, że wyższa temperatura powoduje szybsze oddziaływanie między cząstkami substancji a rozpuszczalnikiem, przyspieszając tym samym proces rozpuszczania. To zjawisko można wytłumaczyć na poziomie cząsteczkowym. Wyższa temperatura oznacza większą kinetyczną energię cząsteczek, co prowadzi do bardziej intensywnego ruchu i częstszych kolizji między cząstkami substancji a rozpuszczalnikiem. Cząsteczki substancji są bardziej skłonne do wnikania w strukturę rozpuszczalnika i oddziaływania z jego cząstkami, co przyspiesza proces rozpuszczania.
Do pomiaru temperatury płynów (również innych mediów) można wykorzystać niewielki, prosty termometr z sondą – WT-1. Urządzenie to oferuje szeroki zakres temperatur od -50 do 300 °C, przy wysokiej dokładności, do 0,1°C. WT-1 to poręczny, łatwy w obsłudze czujnik temperatury.