Wilgotnościomierz, czyli higrometr, to przyrząd służący do określania zawartości wilgoci w powietrzu. W swoim działaniu wykorzystuje zjawisko modyfikacji właściwości substancji pod wpływem zmian wilgotności w powietrzu.
Planując zastosowanie nowego wilgotnościomierza, należy odpowiednio przygotować urządzenie poprzez kalibrowanie. W tym artykule podpowiemy, na czym polega ta czynność i jakie są sposoby kalibracji wilgotnościomierza.
Sposoby kalibracji wilgotnościomierzy
Zanim przystąpimy do czynności związanych z kalibracją, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy dane urządzenie ma funkcję kalibracji. W większości tak jest, ale niektóre higrometry analogowe (a nawet kilka cyfrowych) jej nie ma. W przypadku analogowych wilgotnościomierzy kalibracja odbywa się poprzez śrubę z tyłu, która służy właśnie w tym celu. Jeśli jednak mamy do czynienia z urządzeniem cyfrowym bez funkcji kalibracji, należy zapoznać się z instrukcjami producenta.
Zarówno w przypadku wilgotnościomierzy cyfrowych, jak i analogowych, można zastosować dwie proste metody kalibracji. Jedna z nich określana jest mianem solnej. Jak przebiega kalibracja metodą solną? Należy przygotować nasycony roztwór soli (ok. 40 g soli na 100 ml wody) w szklance. Następnie do pojemnika wlewamy wodę. Szklankę z otworem skierowanym w dół umieszczamy w pojemniku, po czym wkładamy do niej higrometr. Pojemnik zamykamy na ok. 4 godziny. Trzeba zadbać też o stałą temperaturę otoczenia w trakcie tego procesu (ok. 19-21°C). Następnie możliwie jak najszybciej wyjmujemy wilgotnościomierz i regulujemy go tak, aby odczytać 75%. Szybkość w przypadku tej czynności jest bardzo ważna ze względu na dokładność kalibracji.
Kolejna metoda określana jest mianem mokrej tkaniny. Nie jest tak dokładna, jak solna, jednak można ją przeprowadzić szybciej i łatwiej. Wykonujemy ją z zastosowaniem wilgotnej szmatki, którą należy owinąć wokół wilgotnościomierza. Następnie pozostawiamy urządzenie owinięte w materiał przez ok. godzinę, a następnie ustawiamy wilgotność na wartości 100%.