Właściwe przechowywanie leków to jedno z kluczowych zagadnień, które mają wpływ na zachowanie jak najlepszej jakości substancji zawartych w medykamentach. Światło może negatywnie wpłynąć na właściwości chemiczne leków, doprowadzając do degradacji i utraty ich skuteczności. Dlatego apteki muszą dokładnie monitorować parametry przechowywania leków, w szczególności temperaturę oraz wilgotność, ale poza tym – właśnie natężenie światła.
Leki fotowrażliwe, takie jak tetracykliny, aspiryna i niektóre beta-blokery, są, jak nazwa wskazuje, szczególnie wrażliwe na działanie światła. Aby zminimalizować ryzyko rozkładu tych substancji, konieczne jest przechowywanie ich w ciemnych opakowaniach lub w szafach z brakiem dostępu do światła. Pacjenci powinni również pamiętać, aby nie przechowywać leków w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak np. parapety. Ważne jest, aby pacjenci i farmaceuci byli świadomi wpływu oświetlenia na leki i odpowiednio je zabezpieczali.
Warto również zaznaczyć, że odpowiednie przechowywanie leków nie tylko wpływa na ich skuteczność, ale również na bezpieczeństwo ich użytkowników. Przechowywanie leków w miejscach narażonych na działanie światła może skutkować niezadawalającymi efektami terapeutycznymi lub działaniami niepożądanymi. W przypadku tetracyklin, rozkład leku po kontakcie ze światłem prowadzi do powstania substancji szkodliwych dla organizmu, które wywołują uszkodzenie wątroby lub nerek. Z kolei w przypadku niektórych leków przeciwpsychotycznych, światło powoduje utratę ich skuteczności, co doprowadzi do braku efektów terapeutycznych. Ponadto, ekspozycja na światło lekarstw stosowanych miejscowo, takich jak kremy czy maści, może prowadzić do podrażnienia skóry lub nasilenia objawów chorób dermatologicznych – trądziku czy łuszczycy.
Światło ma ogromny wpływ na jakość i skuteczność substancji czynnych w lekach. Dlatego ważne jest, aby apteki wprowadzały systemy monitorujące natężenie światła oraz inne kluczowe parametry (temperatura, wilgotność). Przestrzeganie zaleceń dotyczących przechowywania wyrobów medycznych jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa leków. Istotne jest więc aby zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia pomiarowe. Przykładem takiego jest termometr farmaceutyczny LB-105P1, który dzięki wysokie precyzji oraz szerokiemu zakresowi pomiarowemu jest wspaniałym kandydatem na przyrząd monitorujący mikroklimat w aptece. Najlepiej sprawdzi się, mierząc temperaturę w lodówkach lub laboratoriach. LB-105P1 posiada świadectwo wzorcowania, które jest gwarancją wysokiej jakości pomiarów.