Wiosenna atmosfera jest pełna radości i świeżości. Wokół rozkwitają wielobarwne kwiaty, przyroda budzi się do życia. Kolorowe otoczenie poprawia samopoczucie i zachęca do równie kolorowej diety – zawierającej wiele warzyw i owoców. Sałatki, surówki, zupy, kremy, koktajle czy sorbety, których głównymi bohaterami są owoce oraz jarzyny, królują w wiosennych przepisach kulinarnych. Dzięki globalizacji i zaawansowanym systemom transportowym możliwy jest lokalny, całoroczny dostęp do egzotycznych owoców i warzyw oraz tych, aktualnie niesezonowych.
Transport tych produktów jest elementem łańcucha dostaw produktów spożywczych, z tego względu istnieje zbiór zasad, którymi należy się kierować podczas ich przewozu. Wyróżnia się różne rodzaje transportu, w tym drogowy, kolejowy, morski czy lotniczy. Każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady, ale najczęściej stosowanym jest transport drogowy ze względu na względnie krótki czas dostawy oraz elastyczny grafik kierowców. Istotnym aspektem jest odpowiednie zapakowanie owoców oraz warzyw, aby zapewnić im ochronę przed uszkodzeniem. Zwykle stosowane są skrzynie i kosze, wypełnione materiałami izolującymi, takimi jak styropian lub folia bąbelkowa. W przypadku transportu morskiego używa się również specjalnych kontenerów, które zapewniają właściwe warunki przechowywania. Ważne jest również, aby maksymalnie ograniczyć czas transportu. Im krótszy czas między zbiorami a dostawą do klienta, tym mniejsze ryzyko utraty jakości produktów. W związku z tym, transport owoców i warzyw musi być dokładnie zaplanowany.
Kluczowe podczas transportu produktów spożywczych jest utrzymanie właściwych warunków oraz ich monitorowanie. Owoce i warzywa są bardzo wrażliwe na temperaturę i wilgotność, dlatego brak kontroli tych parametrów może skutkować zepsuciem produktów. W przypadku transportu drogowego, stosowane są specjalne chłodnie, utrzymujące odpowiednie warunki temperaturowe wewnątrz pojazdu. W transporcie morskim kontenery wyposażone są w systemy chłodzące i nawilżające, które zapewniają właściwe warunki przechowywania. W celu skutecznego monitorowania warunków transportu warto zastosować profesjonalne przyrządy pomiarowe, które poza pomiarami temperatury i wilgotności będą dodatkowo rejestrować zebrane dane, udostępniać w nie wgląd na bieżąco oraz generować alerty w przypadku przekroczenia ustalonych wartości kontrolowanych parametrów. Zestaw takich funkcji oferuje system TRANS-LOGGER-B firmy LAB-EL. System ten składa się z zestawu urządzeń pomiarowych oraz oprogramowania, służącego do mobilnej dokumentacji i analizy zebranych danych. Wśród przyrządów można znaleźć precyzyjne czujniki temperatury oraz wilgotności.