Zbliżająca się wiosna, jak co roku, pobudzi odradzającą się przyrodę do życia. W niedługim czasie będzie można obserwować pąki liści na drzewach, zieleniejącą się trawę oraz pierwsze, wiosenne kwiaty. Posiadacze ogródków, korzystając z ładnej pogody i wyższych temperatur, będą mogli zadbać o wiosenny klimat na swoich podwórkach. Wielobarwne kwiaty na pewno nadadzą ogródkom prawdziwie witalną energię, ale opieka nad nimi wymaga cierpliwości oraz wiedzy.
Decydując się na posadzenie kwiatów w ogrodzie należy sprawdzić, które gatunki poradzą sobie we wczesnowiosennych warunkach. Przełom marca i kwietnia może bowiem płatać figle w postaci gwałtownych wahań pogodowych – można się spodziewać zarówno wichur i śnieżyc, jak i ciepłych oraz słonecznych dni. Koniec marca jest idealnym czasem na sadzenie bylin oraz kwiatów cebulkowych, które są odporne na drobne przymrozki. Do przykładowych gatunków wiosennych kwiatów należą m.in.: bratki, stokrotki, prymulki, żonkile, hiacynty, dalie czy begonie. Każdy z nich posiada swój unikatowy zestaw zakresów parametrów, w których rozwija się najlepiej. Szczególną uwagę podczas pielęgnacji ogrodu należy zwrócić na temperaturę oraz wilgotność powietrza. Bulwy begonii początkowo sadzi się do doniczek – na niezbyt dużej głębokości. Przed umieszczeniem bulw w ziemi można zanurzyć je w preparacie, który ochroni roślinę przed infekcjami. Doniczki należy następnie umieścić w suchym, możliwie nasłonecznionym miejscu, a po ok. dwóch miesiącach przesadzić do ogrodu. Optymalny zakres temperatur dla wzrostu i rozwoju begonii mieści się pomiędzy 10 a 15°C. W razie mrozów doniczki można ustawić na balkonie lub nawet w domu.
Kontrola warunków pogodowych okazuje się więc bardzo ważna podczas opieki nad wczesnowiosennym ogrodem. Do monitorowania temperatury może przydać się przenośny termometr LB-575. Urządzenie to jest zasilane z baterii i posiada funkcję alarmowania w przypadku przekroczenia ustalonych wcześniej wartości temperatury. Zapewnia więc bezpieczne wzrostu i rozwoju doniczkowych begonii.
Warto pamiętać, że przed przesadzeniem kwiatów należy dokładnie przygotować glebę, usuwając chwasty i kamienie, a także zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, takie jak nawadnianie, dostęp do światła słonecznego, odpowiednia temperatura czy nawożenie.