Gorączka jest częstym objawem wielu chorób, z tego powodu kojarzy się raczej negatywnie. Optymalna temperatura ludzkiego organizmu wynosi 36,6°C. Kiedy wzrośnie powyżej 38°C można mówić o gorączce. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że gorączka (nieznaczna) to pozytywne zjawisko, oznaczające, że organizm podejmuje walkę z infekcją.
Substancje, które wywołują gorączkę to tzw. pirogeny. Wyróżnia się pirogeny egzogenne i endogenne. Te pierwsze są wydzielane przez drobnoustroje chorobotwórcze – bakterie i wirusy. Nie mogą one przekraczać bariery krew-mózg. Stymulują natomiast makrofagi do produkcji pirogenów endogennych – głównie interleukin, które przedostają się do ośrodka termoregulacji w podwzgórzu i za jego pośrednictwem powodują wzrost temperatury ciała. Podwzgórze wydziela mediatory stanu zapalnego – tzw. prostaglandyny. Substancje te z kolei powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sprawne przedostawanie się komórek układu immunologicznego do odpowiednich tkanek, a u chorego objawia się rozpaleniem.
Przy gorączce zazwyczaj jak najszybciej sięga się po leki przeciwgorączkowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol. O ile znaczną gorączkę (powyżej 39,5°C) należy zbić, o tyle umiarkowana gorączka czy stan podgorączkowy mogą mieć pożyteczny wpływ na proces zdrowienia organizmu. Naukowcy z dwóch brytyjskich uczelni: Uniwersytetu of Warwick w Coventry i Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadzili badanie, w którym dowiedli, że istnieją białka, których aktywność jest pobudzana przez podwyższoną temperaturę. Rolą tych protein jest regulacja ekspresji genów odpowiedzialnych za reakcje odpornościowe na poziomie komórkowym. Białka, o których mowa, to NF-κB, ich aktywność zwalnia, gdy temperatura ciała spada. NF-κB włączają gen, który produkuje białko A20, a ono z kolei reguluje aktywność NF-κB wg. potrzeb organizmu. Nieprawidłowa aktywność NF-κB może wiązać się z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak łuszczyca, choroby jelit i reumatoidalne zapalenie stawów.
Przydatnym urządzeniem do monitorowania temperatury ciała są termometry na podczerwień. Gwarantują one szybki, precyzyjny i bezdotykowy pomiar. Przykładowym modelem jest bezdotykowy termometr medyczny 668. Charakteryzuje go szeroki zakres pomiarowy – od 34,8 do 42,4°C – oraz dokładność do 0,1°C. W sezonie grypowym warto zaopatrzyć się w bezdotykowy termometr, aby móc bezpiecznie i profesjonalnie kontrolować temperaturę ciała swoją i swoich bliskich.