W kilku miejscach w Polsce, m.in. w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą, można skorzystać z tunelu aerodynamicznego Flyspot, czyli spróbować swoich sił w lataniu rozrywkowym lub sportowym! Podczas tej aktywności uczestnikom towarzyszy doświadczony instruktor, który jest odpowiedzialny za asekurację i zaprezentowanie w jaki sposób należy korzystać z tunelu aerodynamicznego. Tego typu atrakcja spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a szczególnie tym, którzy lubią adrenalinę.
Rozrywkowa funkcja tuneli aerodynamicznych jest jednak zdecydowanie poboczna. Prototypy tych urządzeń zostały wynalezione pod koniec XIX wieku przy okazji początków rozwoju przemysłu lotniczego. Obecnie tunele aerodynamiczne są używane do przeprowadzania testów modeli samolotów oraz statków kosmicznych. Największy na świecie tunel znajduje się w centrum badawczym im. Josepha Amesa NASA, ma 430 metrów długości i wytwarza wiatr o prędkości nawet do 185 km/h! Tunele aerodynamiczne to obiekty kształcie tuby, które są wyposażone w ogromne wiatraki, generujące wiatr o różnej prędkości. Pozwala to na skuteczne naśladowanie warunków powietrznych i zwizualizowanie lotu danego obiektu (modelu samolotu czy statku kosmicznego). Podczas użytkowania tunelu można sprawdzić również w jaki sposób powietrze porusza się wokół obiektu, wprowadzając do środka barwiony dym i fotografując jego ruch. Tunel aerodynamiczny powinien być zaopatrzony w profesjonalne urządzenia pomiarowe – przede wszystkim w anemometry, czyli przyrządy, służące do mierzenia prędkości przepływu powietrza.
Przykładowym modelem anemometru jest Kestrel 3500, który poza prędkością wiatru wykonuje również pomiary temperatury. Urządzenie to ma niewielkie rozmiary oraz jest zasilane z baterii litowej, która umożliwia wielogodzinną, nieprzerwaną pracę. Kestrel 3500 należy do anemometrów turbinkowych, oznacza to, że jest wyposażony w lekką turbinę, która zostaje wprowadzona w ruch przez wiatr, co umożliwia wykonanie pomiaru. Zakres pomiarowy tego wiatromierza mieści się pomiędzy 0,3 a 40 m/s. Dzięki precyzyjnym pomiarom i wytrzymałej konstrukcji Kestrel 3500 znajduje wiele zastosowań, m.in. w meteorologii, lotnictwie czy badaniach aerodynamicznych.