Rola farmaceutów nie kończy się na sprzedaży odpowiednich leków. Są to osoby właściwie wykształcone i posiadające szeroką wiedzę, która dotyczy nie tylko farmakologii, ale ogólnie farmacji. Poza obsługiwaniem pacjentów apteka musi również dołożyć starań, aby lekarstwa, które sprzedaje, były odpowiednio zapakowane, opisane oraz przechowywane. Istotna jest również kontrola daty ważności leków oraz wycofanie czy utylizacja tych już przeterminowanych.
Odpowiednie warunki magazynowania produktów medycznych są opisane w wytycznych EMA (Europejska Agencja Leków). Zgodnie z nimi medykamenty powinny być przechowywane w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, z dala od wilgoci. Optymalna temperatura dla większości leków to 15-25°C. Lekarstwa wymagające szczególnego traktowania, takie jak leki psychotropowe, powinny znajdować się w oddzielnych, zamkniętych szafach lub sejfach. Odpowiednie przechowywanie wyrobów medycznych jest kluczem dla zachowania ich skuteczności oraz bezpieczeństwa.
Jesienią ubiegłego roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie odnośnie warunków prowadzenia apteki – zwrócono w nim uwagę na konieczność całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności oraz zaopatrzenia się w urządzenia pomiarowe, które posiadają świadectwa wzorcowania, zapisują zebrane dane oraz mogą generować alerty w razie przekroczenia pożądanych wartości kontrolowanych parametrów. W rozporządzeniu zaleca się również prowadzenie regularnej i dokładnej dokumentacji odnośnie warunków przechowywania lekarstw czy sporządzania leków recepturowych.
Firma LAB-EL zaproponowała kilka rozwiązań, które umożliwią aptekom dostosowanie się do wskazówek z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Najbardziej oszczędną i prostą w obsłudze opcją jest zakup osobnych czujników temperatury oraz wilgotności – przykładowo LB-532, LB-103 czy LB-106 (który jest farmaceutycznym termometrem lodówkowym). Rozwiązanie to wymaga jednak samodzielnego odczytywania danych z każdego urządzenia indywidualnie. Nieco droższe, jednak wygodniejsze, są systemy pomiarowe z przewodowymi bądź bezprzewodowymi przyrządami. Umożliwiają one kontrolę parametrów i sprawny transfer pomiarów na odległość z każdego z czujników – przez telefon lub komputer.