Kawa – napój pobudzający oraz rozgrzewający – wiele osób nie wyobraża sobie bez niej poranka. Jedni od razu po przebudzeniu włączają ekspres, a inni rozpoczynają dzień od wizyty w swojej ulubionej kawiarni. Rodzaje i sposoby parzenia kawy są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przemysł kawowy rozrasta się w zawrotnym tempie, proponując coraz ciekawsze rozwiązania dotyczące przygotowywania tego napoju, które wypróbować powinien każdy miłośnik kawy. Odnalezienie swojej ulubionej techniki wymaga znajomości podstawowych zasad parzenia.
Kluczowym elementem na początku kawowej przygody jest dobranie odpowiedniego osprzętu – młynek, kawiarka czy ekspres – dobór ekwipunku należy uzależnić od oczekiwań, ale również dostępnego budżetu. Po zakupie trzeba zaznajomić się z instrukcją obsługi urządzeń oraz sposobem ich oczyszczania – jest to istotne nie tylko ze względu na wydłużenie czasu użytkowania przyrządu, ale również zachowania jak najlepszego smaku kawy.
Jedną ze składowych, nadających kawie niebiański smak i aromat, są oczywiście ziarna. Najpowszechniejsze kawy ziarniste to Arabica, pochodząca przede wszystkim z Etiopii czy Mozambiku oraz Robusta, uprawiana w centralnej części Afryki. Nierzadko można spotkać tzw. blendy, które są mieszanką wspomnianych ziaren. Smak kawy zależy więc od miejsca pochodzenia ziaren, stopnia zmielenia kawy oraz jej rodzaju i składu. Przy zakupie kawy należy zwrócić uwagę na datę mielenia – im świeższa tym wyższa jej jakość oraz lepszy smak. Ta sama zasada dotyczy samodzielnego mielenia ziaren – najlepiej zrobić to przed samym parzeniem.
W parzeniu idealnej kawy poza wyborem odpowiednich ziaren istotne jest również właściwe przygotowanie wody. W przypadku wątpliwości co do dobrej jakości wody z kranu, zaleca się korzystanie z wody butelkowanej lub filtrowanej. Jeśli jednak decydujemy się na kranówkę, przed wypełnieniem nią pojemnika należy przez kilka sekund spuszczać wodę do zlewu, aby maksymalnie pozbyć się zanieczyszczeń. Warto też pamiętać, aby nalać chłodną wodę. Podczas parzenia kawy szalenie istotna jest temperatura wody, do której zostanie ona podgrzana. Mówi się, że wartość temperatury zależy od rodzaju ziaren, jednak zazwyczaj powinna ona wynosić pomiędzy 90 a 96°C i nie może być przegotowana, wtedy kawa straci na jakości. Zbyt zimna woda również nie jest wskazana, ponieważ zminimalizuje wydobycie aromatu ze zmielonych ziaren.
Kontrolowanie temperatury podczas parzenia kawy jest więc niezbędne do przygotowania wysokiej jakości napoju. Pomocne w tej procedurze będą profesjonalne termometry, przykładowo LB-474A3, czyli precyzyjny termometr dwukanałowy (jednocześnie również psychrometr). Pomiar temperatury wody umożliwiają sondy w postaci dwóch termometrów platynowych Pt100 i Pt1000. LB-474A3 charakteryzuje się wysoką dokładnością oraz szerokim zakresem pomiarów – od -200 do 650°C – dlatego monitorowanie temperatury wody do parzenia kawy nie będzie stanowić dla niego żadnego problemu.