Patrząc nocą na bezchmurne niebo można zaobserwować setki migoczących punkcików. Ciężko wyobrazić sobie, że w rzeczywistości to ogromne kule gazowe oddalone o tysiące lat świetlnych, a jeszcze bardziej zaskakujące jest, to, że niektóre z nich mogą już nie istnieć. Światło emitowane przez nie trafia do oka obserwatora ze znacznym opóźnień – istna podróż w czasie!…
Miesiąc: listopad 2023
W ucieczce przed mrozem
Diametralna zmiana warunków atmosferycznych jesienią zmusza zwierzęta oraz rośliny do znaczonych adaptacji, które umożliwią im przeżycie trudnego, zimowego czasu. Spadek temperatury to jedno z kluczowych wyzwań, przed którym stają organizmy wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Jesienne liście to prawdziwa paleta natury, ale ta eksplozja kolorów to nie tylko efekt estetyczny. To także wynik precyzyjnych procesów…
Monitorowanie opadów
Tradycyjne deszczomierze stanowiły fundament pomiarów opadów atmosferycznych przez dziesięciolecia. Ostatnimi czasy, jednak, nastąpił dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, które zmieniają sposób, w jaki zbieramy i analizujemy dane dotyczące opadów. Ten postęp nie tylko poprawia precyzję pomiarów, ale także umożliwia zdobycie bardziej złożonych informacji o zjawiskach atmosferycznych, co ma znaczący wpływ na prognozowanie pogody i zrozumienie zmian…
Szkodliwe DDT
DDT, czyli dichlorodifenylotrichloroetan, to organiczny związek chemiczny z grupy chlorowanych węglowodorów. Odkryty przez Paula Müllera, który za to odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla w 1948 roku. DDT zyskało popularność ze względu na swoje właściwości owadobójcze i było szeroko stosowane w rolnictwie, zwalczając insekty i chroniąc uprawy przed szkodnikami. Jednakże, w latach 60. XX wieku, zaczęto zgłaszać…