Zanieczyszczenia cząsteczkowe, często nazywane również pyłami zawieszonymi – PM – składają się z cząsteczek ciał stałych lub cieczy zawieszonych w powietrzu. Są to zazwyczaj kurz, brud, dym, sadza itp. Niektóre z zanieczyszczeń są tak gęste, że można zauważyć je gołym okiem, a inne przeciwnie – niewidoczne, jednak niebezpieczne. Zanieczyszczenia te mogą pochodzić ze źródeł pierwotnych…
Miesiąc: wrzesień 2021
Przetworniki pomiarowe ciśnienia – rodzaje wyjść sygnału
Przetwornik ciśnienia to urządzenie, które przekształca ciśnienie w sygnał elektryczny. Istnieje wiele typów tych przyrządów, jednak najczęściej używanym jest przetwornik z czujnikiem tensometrycznym. W tym przypadku konwertowanie ciśnienia na sygnał elektryczny osiąga się poprzez odkształcenie tensometrów, które są połączone z membraną przetwornika. W wyniku nacisku membrana ugina się, co wywołuje naprężenie w tensometrze. Następstwem odkształcenia…
Jesień idzie, rady na to nie ma!
Równonoc jesienna to zjawisko związane z ruchem obiegowym Ziemi, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik oraz są styczne do biegunów. Wydarzenie to ma miejsce 23. września, a moment ten uważa się za początek astronomicznej jesieni, która trwa aż do przesilenia zimowego. Tego dnia zarówno dzień – czyli czas od wschodu do zachodu Słońca,…
Ochrona przed przepięciami
W celu połączenia urządzeń tak, aby mogły ze sobą współpracować, korzysta się z interfejsów, wśród których wyróżnia się m.in.: Ethernet, WiFi czy USB. Umożliwiają one komunikację między sprzętem poprzez odpowiednią modyfikację sygnałów elektrycznych. Do najstarszych interfejsów szeregowych należą standardy RS-232 oraz RS-485, z których nadal się korzysta, mimo, że mają już swoje lata. RS-232 miał…