Podobnie brzmiące pojęcia. Podgrzybek, podstolik, podciśnienie – to bardzo różne pojęcia o podobnym brzmieniu. I tak podgrzybek to grzyb z dość dużej grupy grzybów (mniej szlachetnych od prawdziwka) poczynając od tych jadalnych aż po nie jadalne szatany. Podstolik jest to np. wybrany temat z toczących się rozmów ogólnych. Ale ja pomimo sezonu na grzyby, chciałbym…
Miesiąc: wrzesień 2020
Po co rejestratory?
Jak było wcześniej? Takie materiały jak farmaceutyki czy artykuły spożywcze zawsze były przechowywane w określonych warunkach (np. w odpowiedniej temperaturze i wilgotności). Do kontroli tych warunków służył odpowiedni przyrząd i sporządzany przez „panią Halinkę” odpowiedni rejestr zeszycie. Ale pani Halinka czasem chorowała, czasem miała inne zajęcia i trzeba było uzupełniać powstałe w rejestrze dziury na…
Pomiary w telefonie.
Dlaczego telefon? Dziś w telefonie mamy prawie wszystko od internetu, komunikatorów tekstowych i obrazowych poprzez portmonetkę i usługi bankowe a także dokumenty tożsamościowe, zdrowotne, ubezpieczeniowe a niedługo nawet prawo jazdy. To oczywiście nie jest pełna lista bo dostęp do internetu w smartfonie daje nam praktycznie nieograniczone możliwości. Także firma LAB-EL stworzyła kilka aplikacji na smartfona…
Wzorcowanie – jak często?
Skutki braku wzorcowania. Co by się stało gdybyśmy nie wzorcowali przyrządów pomiarowych? Na ile wiarygodne były by mierzone wartości temperatury, wilgotności czy ciśnienia. Właściwości metrologiczne czujników zmieniają się w czasie pod wpływem warunków otoczenia, sposobu użytkowania czy też naturalnych predyspozycji. Po pewnym czasie żaden z naszych pomiarów nie byłby wiarygodny. Po długim okresie wskazania przyrządów…